Зооло́гія (грец. ζωο та λογος) — це біологічна дисципліна, що вивчає навколишній світ тварин та їхні взаємозв'язки з довкіллям. Досліджує біологічну різноманітність світу тварин, систематизує й класифікує тварин, вивчає будову їхнього тіла, закономірності їхнього індивідуального та історичного розвитку, географічне поширення, функціональну біогеоценотичну й біосферну роль, зв'язки з середовищем.
Основна мета зоології як науки — одержання й узагальнення нових знань про рівні організації та різноманітність тварин, стан їхніх ресурсів, опрацювання методів раціонального використання й охорони тварин та їх угруповань.
Основні зоологічні дисципліни: систематика, морфологія, ембріологія тварин, зоогеографія, палеозоологія, філогенія, етологія, а за об'єктами досліджень — протозоологія, малакологія, карцинологія, орнітологія, герпетологія, теріологія.
[ред.]
Галузі біології, що стосуються зоології
Галузі зоології, що виникли першими наприкінці 19-го століття, такі, як зоофізика, біономіка та морфографія, були пізніше включені до ширших біологічних дисциплін, які вивчають механізми, спільні для тварин і рослин. Біологію тварин вивчають у низці широких галузей:
Фізіологія тварин, анатомія та ембріологія вивчають фізіологічні особливості тварин у широкому розумінні.
Спільні механізми спадковості та розвитку тварин і рослин вивчаються генетикою, молекулярною біологією та біологією розвитку.
Екологічні особливості тварин вивчаються екологією та деякими іншими дисциплінами.
Еволюційна біологія тварин і рослин вивчає походження й розвиток організмів. Допоміжними галузями в цій царині є теорія еволюції й популяційна генетика.
Систематика, кладистика, філогенія, біогеографія і таксономія займаються класифікацією та групуванням організмів за рисами подібності, спільністю походження чи поширенню по земній кулі.
Крім того, існує багато дисциплін, таких, як орнітологія, ентомологія та інших, що займаються тваринами з окремих таксономічних груп.
Немає коментарів:
Дописати коментар